![](https://ablebook.com.cy/wp-content/uploads/2024/03/image-7.png)
Ιαπωνία: Το καφέ που οι εργαζόμενοι δουλεύουν με τηλεργασία
Ο προσβάσιμος, χωρίς εμπόδια όροφος του καφέ είναι κατάμεστος από ρομποτικό προσωπικό Ο Kentaro Yoshifuji, χρειάστηκε να νοσηλευτεί πολλές φορές και για μεγάλα χρονικά διαστήματα, όταν ήταν μαθητής και δεν μπορούσε να πάει στο σχολείο. Η εμπειρία αυτή τον ενέπνευσε να σπουδάσει ρομποτική και «να χρησιμοποιήσει την τεχνολογία για να διευκολύνει τη ζωή των ανθρώπων που δεν ήταν σε θέση να συμμετέχουν με φυσική παρουσία είτε στην εργασία είτε στην κοινωνική ζωή . Έτσι, με την βοήθεια του crowdfunding και χορηγίες, δημιούργησε το Dawn Avatar Robot Café, μια Ιαπωνική επιχείρηση που δείχνει ότι τα ρομπότ δεν μας κλέβουν απαραιτήτως τις δουλειές, αλλά αντιθέτως μπορεί